Dokument fabularyzowany, Historia, Wojna, Szpiedzy
Z Krwi i Kości
Język
Polski, Angielski
Kraj
Polska

Osiągnięcia Łukasza Cieplińskiego, podczas II Wojny Światowej budziły niedowierzanie połączone z zachwytem. Winston Churchill zawdzięcza Cieplińskiemu niepodważalne argumenty do rozmów ze Stalinem aby tamten wycofał się z sojuszu z Hitlerem. Amerykanie dzięki kolejnej akcji Cieplińskiego mogli z czasem rozpocząć swój program badań rakietowych, które zakończyli lądowaniem na księżycu w 1969 roku. Ciepliński, pod okupacją niemiecką i sowiecką, był dla Polaków ostatnią nadzieją na odzyskanie wolności…

Zobacz więcej....

Nieznanym dziś jest fakt historyczny, że działania wywiadu, którym dowodził Ciepliński podczas okupacji niemieckiej, mogły poważnie wpłynąć na losy II Wojny Światowej, a stało się tak za sprawą przechwyconych przez Polaków planów inwazji Niemiec na Związek Sowiecki, znanych światu pod nazwą “Fall Barbarossa”.

Z kolei, aby ukryć przed “oczami zachodnich wywiadów”, szpiegujących odkrycia Hitlera, zaawansowane badania nad “cudowną bronią”, Niemcy przenieśli najważniejszy program badawczy (testy lotnicze rakiet) do Polski, akurat na teren którym dowodził Ciepliński. Jeśli nieznanym w Polsce, to tym bardziej w świecie, jest fakt, że właśnie stąd, i tylko stąd, w ręce Amerykanów wkrótce trafił niezniszczony egzemplarz rakiety V2. Dzięki tej akcji alianci poznali adresy fabryk w okupowanej Europie, w których Niemcy produkowali części do super-broni, a która wkrótce miała “zmieść z powierzchni ziemi” najpierw Anglię. Ta broń miała zapewnić Niemcom ostateczne zwycięstwo.

Śmierć Cieplińskiego, ostatniego prezesa WiN, po latach wyznaczyła datę narodowego święta pamięci “Żołnierzy Wyklętych”, 1 marca.

Jego wojskowy i polityczny talent mógł bardzo istotnie przysłużyć  się powojennej Polsce, jednak plan komunistów nie przewidywał udziału wybitnych i wielkich Polaków, prezentujących etos przedwojennego oficera,  w odbudowie sowieckiej Polski Ludowej.

Łukasz Ciepliński oczekując na wykonanie  wyroku śmierci, napisał duchowy testament w postaci grypsów, skierowany do żony i synka. Lapidarne, pisane na bibułkach od papierosów, teksty są wizją Polski wolnej, silnej i niezależnej.

Opowieść dokumentalnego filmu fabularyzowanego utrzymana jest w konwencji dokumentalno – fabularnej, połączonych z wypowiedziami świadków, historyków i ekspertów. 

Przeanalizujemy sytuację potężnego stresu i napięcia, w których działał Ciepliński, decyzje które podejmował, a od których niejednokrotnie zależał los tysięcy osób. Przywołamy głos głównego bohatera, zarejestrowany na taśmach komunistycznej bezpieki. Pokażemy dokumenty, raporty, rozkazy, które podpisywał, oraz wymuszone zeznania w więzieniu przy ul. Rakowieckiej.

Główny element narracji stanowią grypsy z więzienia, dzięki którym poznajemy heroiczną postawę ojca w oczach syna Andrzeja, który żyjąc nieustannym zagrożeniu, jako obywatel trzeciej kategorii, do połowy lat 70 tych, odkrywał dzięki matce, kolejne karty z życia taty.

Film, w atrakcyjny sposób, przybliża widzom procesy zmian po 1945 roku, wyniszczonej działaniami wojennymi Polski, pozostawionej przez zachodnich sojuszników agresywnej polityce Stalina. To opowieść o herosie, bohaterze z krwi i kości, polskim Kapitanie Ameryka, który nie powstał w twórczych umysłach zagranicznych geniuszy, ale w prawdziwym świecie opanowanym przez realne zło – komunizm, którego celem było niszczenie i żądza władzy nad całym światem. Dziś Ciepliński powraca jako prawdziwy bohater,  w sercach i umysłach młodego pokolenia.

Ukryj...

Świadkowie historii
3 stycznia 1917 - Służył pod bezpośrednimi rozkazami Łukasza CieplińskiegoCzytaj więcej
Świadek przebiegu komunistycznego pokazowego procesu wojskowego, na którym zapadły wyroki śmierci. Relacjonuje postawę Łukasza Cieplińskiego.
Ekipa filmowa
reżyseriaCzytaj więcej
dźwięk
Produkcja
Mecenat
Recenzje
Blog
Operacja Cezary: Nieznana Historia Walki i Tajemnic Wywiadów
Wstęp Historia Operacji Cezary – Ludzkie Tragedie i Niewyjaśnione Tajemnice Film dokumentalny opowiadający o „Operacji Cezary” jest nie tylko poruszającą opowieścią o ludzkich losach, ale również otwiera niezwykłe studium historyczne. Przedstawiając zarówno osobiste wybory bohaterów, jak i tragiczne wydarzenia, które ich spotkały, dokument ten stanowi cenne źródło wiedzy o czasach, które wciąż wymagają głębszej analizy....
Operacja Cezary. Odkrywanie Prawdy w Obiektywie
W cieniu Operacji Cezary: Dokument Odkrywający Nieznane Prolog: Zagadka Historii Świata Szpiegów Film dokumentalny „Operacja Cezary” otwiera się niczym kryminał szpiegowski, gdzie kluczowe dokumenty trzymane są pod kluczem, a świadkowie milczą, ukrywając tajemnice nie tylko przed publicznym okiem, ale także przed sobą nawzajem. Skupiając się na ludzkich dramatach i wyborach, które w czasie zimnowojennego konfliktu...
ppłk Łukasz Ciepliński ps. PŁUG
wzór patriotyzmu i niezłomności Podpułkownik  Łukasz Ciepliński to postać godna uwagi, gdyż jego życie i działalność stanowią wzór patriotyzmu i niezłomności. Przez wielu zapamiętany jako jeden z przywódców polskiego ruchu oporu, szczególnie w podokręgu rzeszowskim, Ciepliński stał się symbolem oporu wobec niemieckiej okupacji. Zacznijmy od początku. Łukasz Ciepliński, urodzony w 1913 roku, w okresie przedwojennym...