Dokument fabularyzowany, Historia, Wojna, Szpiedzy
Z Krwi i Kości
Język
Polski, Angielski
Kraj
Polska

Osiągnięcia Łukasza Cieplińskiego, podczas II Wojny Światowej budziły niedowierzanie połączone z zachwytem. Winston Churchill zawdzięcza Cieplińskiemu niepodważalne argumenty do rozmów ze Stalinem aby tamten wycofał się z sojuszu z Hitlerem. Amerykanie dzięki kolejnej akcji Cieplińskiego mogli z czasem rozpocząć swój program badań rakietowych, które zakończyli lądowaniem na księżycu w 1969 roku. Ciepliński, pod okupacją niemiecką i sowiecką, był dla Polaków ostatnią nadzieją na odzyskanie wolności…

Zobacz więcej....

Nieznanym dziś jest fakt historyczny, że działania wywiadu, którym dowodził Ciepliński podczas okupacji niemieckiej, mogły poważnie wpłynąć na losy II Wojny Światowej, a stało się tak za sprawą przechwyconych przez Polaków planów inwazji Niemiec na Związek Sowiecki, znanych światu pod nazwą “Fall Barbarossa”.

Z kolei, aby ukryć przed “oczami zachodnich wywiadów”, szpiegujących odkrycia Hitlera, zaawansowane badania nad “cudowną bronią”, Niemcy przenieśli najważniejszy program badawczy (testy lotnicze rakiet) do Polski, akurat na teren którym dowodził Ciepliński. Jeśli nieznanym w Polsce, to tym bardziej w świecie, jest fakt, że właśnie stąd, i tylko stąd, w ręce Amerykanów wkrótce trafił niezniszczony egzemplarz rakiety V2. Dzięki tej akcji alianci poznali adresy fabryk w okupowanej Europie, w których Niemcy produkowali części do super-broni, a która wkrótce miała “zmieść z powierzchni ziemi” najpierw Anglię. Ta broń miała zapewnić Niemcom ostateczne zwycięstwo.

Śmierć Cieplińskiego, ostatniego prezesa WiN, po latach wyznaczyła datę narodowego święta pamięci “Żołnierzy Wyklętych”, 1 marca.

Jego wojskowy i polityczny talent mógł bardzo istotnie przysłużyć  się powojennej Polsce, jednak plan komunistów nie przewidywał udziału wybitnych i wielkich Polaków, prezentujących etos przedwojennego oficera,  w odbudowie sowieckiej Polski Ludowej.

Łukasz Ciepliński oczekując na wykonanie  wyroku śmierci, napisał duchowy testament w postaci grypsów, skierowany do żony i synka. Lapidarne, pisane na bibułkach od papierosów, teksty są wizją Polski wolnej, silnej i niezależnej.

Opowieść dokumentalnego filmu fabularyzowanego utrzymana jest w konwencji dokumentalno – fabularnej, połączonych z wypowiedziami świadków, historyków i ekspertów. 

Przeanalizujemy sytuację potężnego stresu i napięcia, w których działał Ciepliński, decyzje które podejmował, a od których niejednokrotnie zależał los tysięcy osób. Przywołamy głos głównego bohatera, zarejestrowany na taśmach komunistycznej bezpieki. Pokażemy dokumenty, raporty, rozkazy, które podpisywał, oraz wymuszone zeznania w więzieniu przy ul. Rakowieckiej.

Główny element narracji stanowią grypsy z więzienia, dzięki którym poznajemy heroiczną postawę ojca w oczach syna Andrzeja, który żyjąc nieustannym zagrożeniu, jako obywatel trzeciej kategorii, do połowy lat 70 tych, odkrywał dzięki matce, kolejne karty z życia taty.

Film, w atrakcyjny sposób, przybliża widzom procesy zmian po 1945 roku, wyniszczonej działaniami wojennymi Polski, pozostawionej przez zachodnich sojuszników agresywnej polityce Stalina. To opowieść o herosie, bohaterze z krwi i kości, polskim Kapitanie Ameryka, który nie powstał w twórczych umysłach zagranicznych geniuszy, ale w prawdziwym świecie opanowanym przez realne zło – komunizm, którego celem było niszczenie i żądza władzy nad całym światem. Dziś Ciepliński powraca jako prawdziwy bohater,  w sercach i umysłach młodego pokolenia.

Ukryj...

Świadkowie historii
3 stycznia 1917 - Służył pod bezpośrednimi rozkazami Łukasza CieplińskiegoCzytaj więcej
Świadek przebiegu komunistycznego pokazowego procesu wojskowego, na którym zapadły wyroki śmierci. Relacjonuje postawę Łukasza Cieplińskiego.
Ekipa filmowa
reżyseriaCzytaj więcej
dźwięk
Produkcja
Mecenat
Recenzje
Blog
ppłk. Łukasz Ciepliński ps. PŁUG
Podokręg rzeszowski liczy niemal 25 tys. żołnierzy gdy jego dowództwo obejmuje kapitan Łukasz Ciepliński. To przedwojenny zawodowy oficer, walczy od 1939 roku. W odwecie za mordowanie Polaków wydaje liczne wyroki śmierci na niemieckich katów. Priorytetem staje się ochrona ludności cywilnej przed terrorem niemieckim.  autorzy: grafika i rysunki – Krzysztof Lorczyk OP animacje – Michał Czubak...
kpt. Adam Boryczko ps. TOŃKO
Cichociemny. Oficer do zadań specjalnych. Wykonuje tajne misje dla władz polskich w Londynie. Na polecenie Józefa Maciołka, jako kurier, przywozi do Polski pieniądze i mikrofilmy dla IV Zarządu. autorzy: grafika i rysunki – Krzysztof Lorczyk OP animacje – Michał Czubak tekst i opracowanie – Sławek Górski
Napisy początkowe / napisy końcowe
NAPISY POCZĄTKOWE produkcja: TELEWIZJA POLSKA S.A. film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej NAPISY KOŃCOWE pamięci JERZEGO WOŹNIAKA (1923 – 2012) scenariusz i reżyseria SŁAWOMIR S. GÓRSKI komentarz autorski PAWEŁ SUCHTA   zdjęcia GRZEGORZ AUGUŚCIK KRZYSZTOF MORDAK MARIUSZ RYCHŁOWSKI   dźwięk PIOTR NYKOWSKI MARCIN NYKOWSKI montaż PAWEŁ SUCHTA aktorzy DOROTA PAPIS DOMINIK STROKA lektorzy ROBERT...